czwartek, 26 kwietnia 2018

kartka na urodziny krok po kroku


W ramach Design Team Artimeno,w którym prężnie działam, miałam przyjemność stworzyć dla Ciebie tutorial krok po kroku na warstwową kartkę okolicznościową. Dostępny będzie on również tutaj na blogu moje-tworcze-miejsce. Zobaczysz jak niewiele materiałów potrzeba, by wyczarować piękną kartkę.


PAPIER

W cyklu Artimeno o podstawach scrapbookingu napisałam wiele o papierze. Jeżeli nie czytaliście jeszcze tego artykułu to zapraszam Tu - klik.

Do projektu wykorzystałam jedne z najnowszych papierów: UHK Gallery Desert Rose oraz Galerii Papieru Wyższe Sfery. Dodatkowo na zdjęciu mamy jeszcze biały arkusz A4 papieru wizytówkowego oraz dwa dodatkowe paski z dodatkami - jeden z motylami do wycięcia i jeden z napisami.

 

BAZA KARTKOWA

Baza kartkowa - baza czyli kartka, na której będziemy umieszczać nasze warstwy, a wewnątrz treść życzeń. Możemy kupić gotowe docięte bazy w sklepie ale ja użyłam po prostu kartki papieru wizytówkowego  (dość grubego o gramaturze 246g), złożonego na pół. Tak powstał mi format A5 i nie było konieczności docinania go (uniknęliśmy tym samym nierównych brzegów).

NOŻYCZKI

Nożyczki na początek wystarczą by pociachać papier scrapbookingowy. Gdy będziesz robić więcej kartek, niezbędna będzie gilotyna lub trymetr do cięcia papieru. Mile widziane będą też nożyczki precyzyjne do wycinania elementów, które ja przygotowałam sobie do tej kartki:

 

KLEJ

Klej najbardziej uniwersalny to introligatorski klej Magic. Podstawowa zasada jest taka - klej nie może być widoczny na pracy, nie może "wyciekać" spod naszych przyklejonych ozdób, papier nie może się błyszczeć od nadmiaru użytego kleju. Kleju nie można nałożyć zbyt dużo, bo inaczej papier,
zwłaszcza ten o mniejszej gramaturze, może się nieestetycznie pofalować. 


Mając już omówione podstawowe sprawy, zaczynamy ciąć nasze papiery scrapowe.

Do roboty!

Nasza baza ma wymiar A5, a każdy z pozostałych papierów pomniejszyłam kolejno o 1 cm na długości i na szerokości.


Na bazę naklejamy papier do scrapbookingu. Pierwszą warstwę na klej, tutaj chciałam uzyskać efekt „unoszenia się” warstw, więc nałożyłam go daleko od krawędzi. Następne warstwy naklejamy już na taśmę 3D oraz na kosteczki dystansowe.


  KOSTECZKI DYSTANSUJĄCE

Gąbeczki dystansujące (inaczej zwane też kosteczkami 3D) to niewielki wydatek a dzięki nim uzyskasz efekt przestrzenności w pracyZwróćcie uwagę na jedno: gdy nie mamy jeszcze trymera ani gilotyny, nierówności jakie powstały podczas wycinania papieru można „ukryć” poprzez poszarpanie jego krawędzi. Ja robię to ostrzem nożyczek, które otwieram na całą szerokość (próbowałam Wam to pokazać na zdjęciach trzymając aparat jedną dłonią, a papier i nożyczki w drugiej) i strzępię krawędzie, nadrywam papier i wszelkie nierówności magicznym sposobem znikają, a praca też nabiera fajnego, trochę niegrzecznego charakteru.

DZIURKACZE

Na potrzeby tego projektu, jako wartość dodaną, dorzucę dziurkacz - w tym wypadku brzegowy, choć nie będzie on konieczny do wykonania rozetki, doda pracy trochę ażurów ;)

Dzięki linijce i kostce introligatorskiej możemy stworzyć nasz pierwszy element dekoracyjny do tej pracy - papierową rozetkę.

Uwaga, do zrobienia rozetki potrzebujesz paska o długości minimum 30 cm i  maksymalnej szerokości  4,5 cm. Co kilka milimetrów bigujemy (robimy wgłębienie) kością introligatorską lub dłutkiem kulkowym i przejeżdżamy na całej długości robiąc  harmonijkę. Jeżeli chcesz sobie ułatwić pracę warto zainwestować w tablicę do bigowania. Oprócz zrobienia efektownych rozetek wykorzystasz ją do precyzyjnego zginania baz kartkowych, robienia kopert i  pudełek.Harmonijkę sklejamy końcami do siebie i odkładamy na czas wyschnięcia. Gdy już warstwy dobrze do siebie przylgną tworzymy kółko i "rozpłaszczamy" je ręką.


Naszą gotową rozetę montujemy pomiędzy warstwami papieru. Właśnie tutaj potrzebne są kosteczki 3D - nasza rozetka jest wypukła, a następne warstwy również takie mają być, więc w odpowiednich miejscach doklejamy papier bezpośrednio do rozety, a w niektórych doklejamy kosteczką do niższego poziomu papieru.

TEKTURKI

Tekturki i papiery z motywami do wycięcia, grafiki do wydruku, to wspaniała alternatywa dla maszynki do wycinania i wykrojników. Więcej tekturek znajdziecie tu. Do mojego projektu świetnie pasowała mi podwójna ażurowa ramka (prawy dolny róg) oraz kokardki na półokręgu. I motylki w blistrze - dla dopełnienia.Na klej Magic doklejam tekturkę do spodniej warstwy papieru, tak by po nałożeniu ostatniej warstwy "wychodziła" spod niej i potęgowała efekt trójwymiarowości.


DODATKI

Ja wybrałam papierowe kwiatki, perełki samoprzylepne i w płynie oraz sznureczek.Teraz czas na łączenie wszystkiego w całość. Zdecydowałam się przewiązać wierzchnią warstwę sznurkiem piekarskim w kolorze biało-fioletowym i zrobić kokardkę. Na to w kolejnym kroku będę przyczepiać ażurową tekturową ramkę i jednego z wyciętych uprzednio motylków. Motylka przy okazji wygięłam skrzydełkami do góry i zaokrągliłam je lekko ku dołowi. Wygląda jak gdyby naprawdę szykował się do lotu.Na koniec pozostaje nam zdobienie. W ruch idą dodatki takie jak pół-perełki w blistrze, papier do scrapbookingu z napisami oraz dodatkowe motylkowe tekturki. Sam napis odcięłam nożyczkami i ponownie postrzępiłam nożyczkami. Do naklejenia na pracę użyłam małych kosteczek dystansowych.Koniecznie chciałam też dorzucić kilka trójwymiarowych gotowych kwiatuszków.Padło na mini kompozycję doklejoną na przedostatniej warstwie, złożoną z kilku typów kwiatków, małych, średnich i tak zwanych mini sweathert'ów.


Na samym, ale to na samym końcu zdobimy pracę perełkami w płynie , które schną ok godziny dlatego gdy pracę ozdobicie, najlepiej odłożyć ją do wyschnięcia.Tak prezentuje się gotowa praca:Materiały, których użyłam:


http://www.artimeno.pl/scrapbooking/6808-tonic-mata-szklana-do-ciecia-30-x-30-cm.htmlhttp://www.artimeno.pl/kleje-bibulki-gabki/96-podkladka-piankowa-w-bloczku-2mm.htmlhttp://www.artimeno.pl/nozyczki-ozdobne/6842-leniar-linijka-aluminiowa-z-uchwytem-30cm.htm

http://www.artimeno.pl/ramki/5698-scrapiniec-royal-ramka-okragla-mala-dwuwarstwowa.htmlhttp://www.artimeno.pl/narzedzia-i-akcesoria-do-quillingu/1324-bibulka-samoprzylepna-dwustronna-9mm.html?search_query=magic&results=10http://www.artimeno.pl/desert-rose-/7226-uhk-gallery-desert-rose-promise-papier-30-x-30.htmlhttp://www.artimeno.pl/desert-rose-/7228-uhk-gallery-desert-rose-silence-papier-30-x-30.htmlhttp://www.artimeno.pl/scrapbooking/7036-galeria-papieru-wyzsze-sfery-04-papier-305-x-305cm.htmlhttp://www.artimeno.pl/perlowe-i-wizytowkowe/6319-papier-wzytowkowy-elfenbens-linen-white-a4-1szt-246g.html
http://www.artimeno.pl/perelki-w-plynie/4882-daily-art-perelki-w-plynie-jasnofioletowe-perlowe.htmlhttp://www.artimeno.pl/kamyki-samoprzylepne/6630-dp-craft-perelki-samoprzylepne-5mm100szt-white.htmlhttp://www.artimeno.pl/perelki-w-plynie/1976-perelki-w-plynie-lilac-nellie-s-.html


 dodatkowo polecam Wam też te elementy zdobiące:
http://www.artimeno.pl/-uhk-gallery/6353-uhk-gallery-wedding-morning-pasek-z-napisami-pasek-papier-5-x-30.htmlhttp://www.artimeno.pl/dom-roz/7341-lemoncraft-vintage-time-022-motylki-dom-roz-papier-a4.htmlhttp://www.artimeno.pl/yesterday/7329-lemoncraft-vintage-time-023-papier-a4.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza